Ponedjeljak, 21 Studeni 2016 08:52

Tko je Josip Bać? Zasigurno malo tko od kiseljačana osim onih starijih naraštaja može odgovoriti na pitanje. Teško je u par rečenica opisati čovjeka koji je zadužio Kiseljak, no Kiseljak mu se ipak odužio postavljanjem biste s njegovim likom.

bac 1

Akademik Josip Bać, inženjer hidrogeologije koji je istraživanjem podzemnih voda spasio mnoga mjesta u Bosni i Hercegovini dajući doprinos u iskorištavanju voda ne samo pitkih već i mineralnih, termalnih i ljekovitih dajući tako doprinos razvoju zdravstvenog turizma kao u BiH tako i drugim europskim državama.

Svoj veći dio života proveo je u Kiseljaku, čije su analize rada i istraživanje značajno pomogle u razvoju i prepoznatljivosti Kiseljaka po izvorištu mineralne vode.

Park Josipa Baća u kojemu je smješten i izvor kiseljaka dobio je i njegovu bistu koja je djelo akademskog kipara Ivana Klarića iz Vareša a izradu je financirala tvrtka Sarajevski kiseljak dd dok je Općina Kiseljak uradila postament.

Svečano otkrivenje biste akademika Josipa Baća bit će upriličeno u srijedu 23.studenog u 11 sati .